:جستجو
مراکز قرآنی
منتخبين مراكز قرآني
تفسیر نور
تواشیح
پرتال ثامن الائمه
زمان
 

جمعه 10 تير 1401

 
 
خلاصه آمار سايت
 
 
 
 
.امام علي (عليه السلام) مي فرمايند : بهايي براي جان شما جز بهشت نيست ، پس به كمتر از آن نفروشيدش .
 
 سفر مجازي به بين الحرمين

بينالحرمين حدّ فاصل بین بارگاه ملکوتی امام حسین (عليه السلام) و برادرشان حضرت عباس (عليه السلام) است كه حدوداً 387 متر برآورد شده است و موقعیت آن در شهر كربلا تقریبا در 100 کیلومتری جنوب غربی بغداد است.

در اطراف بینالحرمین، چند مکان دیگر نیز وجود دارد از جمله :
 كف العباس: در نزديکي حرم و حضرت عباس و بيرون از محل حرم و در ابتداي ورودي دو کوچه بازار مانند، محلّ قطع شدن دستهاي حضرت عباس (عليه السلام) قرار دارد که در آنجاها نمادي درست نمودهاند و زايرين آنجا را هم زيارت ميکنند. دو مقام کف العباس مناطقی هستند که گفته میشود دستهای مبارک باب الحوائج، حضرت اباالفضل العباس (عليه السلام) در آنجا قطع شده و به زمین افتادهاند.
كف العباس اليمني: در اين مكان دست راست حضرت اباالفضل (عليه السلام) از بدن مباركشان جدا شد.
كف العباس اليسري: در اين مكان دست چپ حضرت اباالفضل (عليه السلام) از بدن مباركشان جدا شد
.تلّ زينبيه: تپهای که حضرت زينب (سلام الله عليها) در روز عاشورا، از آنجا، به میدان جنگ مینگریستند. اين مكان در سمت جنوب غربي صحن مطهر امام حسين (عليه السلام) واقع شده است و به طور تقريبي پنج متر از كف صحن حرم بالاتر است و حدود 35 متر تا مقتل و قتلگاه فاصله دارد. اين مكان را به صورت اتاقي ساخته‌اند كه با چند پله به آن راه پيدا ميكند و گنبدي از كاشي‌هاي آبي رنگ بر آن استوار است.خيمهگاه: در منطقه نبرد، خيمهها و چادرهايي براي سكونت خاندان امام حسين (عليه السلام) و يارانش برپا شده بود. مكان استقرار خيمهها حدود سيصد متر، يا كمي بيشتر، با ميدان جنگ فاصله داشت. امروزه، در جنوب غربي حرم مطهر و 250 متري صحن، مكاني را به مساحت دو هزار متر مربع ديواركشي كردهاند و در وسط آن ساختماني شبيه خيمهاي بزرگ ساختهاند كه چهارصد متر مربع مساحت دارد. وسط ساختمان، سمت قبله، جايگاه امام سجاد (عليه السلام) و محل عبادت آن حضرت است. در قسمت ورودي، درب بزرگي است كه با چند پلّه به سطح خيمهگاه ميرسد. بعد از درب ورودي، سمت راست و چپ شانزده فرورفتگي قوسي شكل همانند كجاوه در دو طرف با آجر ساختهاند كه نشان از شانزده كجاوهاي است كه خانوادههاي شهيدان كربلا را از آنجا به سوي كوفه بردند. در قسمت پاياني و سمت راست ساختمان، كه حدود 5/1 متر گودتر است، غرفهاي حدود بيست متر قرار دارد كه محل عبادت اهل بيت بود. بر بالاي سر درب و آستان ورودي خيمهگاه شعرهايي از سيد حسين علوي كربلايي روي سنگ مرمر نقش بسته است. در زير خيمهگاه چاهي است كه به چاه حضرت عباس (عليه السلام) مشهور است و مردم از آب آن مينوشند و صورت خود را ميشويند. فاصله خيمهگاه تا تلّ زينبيه پانصد متر است. برخي مكان اصلي قتلگاه را در نزديكي مستشفي الحسين «بيمارستان امام حسين (عليه السلام)» مي‌دانند. اين نظر بر اساس شواهد صحيح تر است، زيرا تا قبل از قرن چهاردهم كساني كه خيمهگاه را ديدهاند آن را در جايي كه اكنون بيمارستان امام حسين (عليه السلام) است ذكر كردهاند. قبر احمد بن محمد معروف به بن فهد حلي، از فقيهان بزرگ اماميه در (757 ـ 841ق) در بقعهاي جداگانه در جنوب خيمه گاه قرار دارد.
مقام حضرت علي اكبر (عليه السلام): محل کشته شدن حضرت علي اكبر (عليه السلام) در اين مكان ميباشد.
مقام حضرت علي اصغر (عليه السلام): محل کشته شدن حضرت علي اصغر (عليه السلام) در اين مكان ميباشد.

طرح توسعه بین الحرمین
طرح توسعه بینالحرمین در مهرماه
1389
با عملیات تخریب برخی ساختمان‌ها و هتل‌های موجود در محدوده طرح، آغاز شد. مساحت طرح، حدود یک میلیون و پانصد هزار متر مربع است که از خیابان "میثم تمار" آغاز میشود و با گذشتن از خیابان "جمهوری" به سمت دیگر بینالحرمین خواهد رسید. به دلیل گران بودن ساختمان‌ها و هتل‌های موجود در این منطقه، بودجه بسیار هنگفتی برای خریداری و تخریب آن مورد نیاز است. تاکنون 71 میلیار دینار عراقی از دولت عراق و مقداری نیز از بودجه شهرداری کربلا و اعانات حرمین دریافت شده است. شرکتی از کشور امارات متحده عربی این طرح را برعهده دارد. این طرح تا سال 2035 میلادی به پایان میرسد.نحوه  استفاده از  تصوير پاناروما:
1) برای حرکت به تمامی نقاط تصویر پاناروما فقط باید ماوس را حرکت دهید  و يا از كليدهاي جهت نماي صفحه كليد استفاده نماييد.
2) در این تصاویر شما می توانید به صورت مجازی لنز عکاسی را زوم کنید . از دکمه اسکرولر ماوس و یا کلیدهای PageUP و PageDown  صفحه کلید برای تعویض بزرگنمائی تصویر از لنز ۱۷ میلی متر تا لنز ۷۵ میلی متر استفاده کنید . ضمنا این کار را میتوانید با نگاه داشتن کلید سمت راست ماوس و عقب و جلو کردن ماوس نیز انجام دهید .
3) برای انتخاب تصویر پاناروما ( سه بعدی ۱۸۰ در ۳۶۰ درجه ) به عنوان محافظ صفحه نمایش ( Screen Saver ) از کلید F5 استفاده کنید .(البته در ابتدا و قبل از اجرای تصویر آن را به محل مشخص و ثابتی انتقال دهید تا پس از فشردن کلید F5 ، تصویر همیشه از همانجا فراخوانی شود.)
4) برای خروج از کلید ESC استفاده کنید .

 
عکس روز
 

 
 
نوا
 

امام رضا ،ای طبیب ما(علی فانی)

 
 
ورود اعضاء
   
 
اخبار قرآني
 
 
  جشن ختم قرآن کریم در آبان ماه سال 1401 در مرکز قرآنی ثامن الائمه علیهم السلام شعبه خمینی شهر
  برگزاری کلاس ((روخوانی قرآن کریم و تصحیح قرائت نماز)) در مراکز موسسه فرهنگی قرآن و عترت ثامن الائمه به صورت رایگان
  برگزاری کارگاه مقدماتی کاربرد مهارتهای تدریس و به کارگیری فنون روانشناسی در آموزش قرآن کریم در مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت ثامن الائمه علیه السلام
  سرانه آموزش عمومی قرآن؛ مطالبه جامعه قرآنی از رئیس‌جمهور
  همایش تجلیل از حفاظ قرآن کریم مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت ثامن الائمه علیه السلام برگزار شد.
  گزارش تصویری جشن پایان تحصیلی مدارس نسیم رحمت
  گزارش تصویری آرشیوی از هفدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت اصفهان
  همایش تجلیل از مربیان و معلمین مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت ثامن الائمه علیه السلام و مؤسسه آموزشی فرهنگی نسیم رحمت رضوی
  برگزاری کارگاه آموزشی خانواده سالم از دیدگاه روانشناسی قرآن و نهج البلاغه
  برگزاری کارگاه آموزشی خانواده سالم از دیدگاه روانشناسی قرآن و نهج البلاغه
 
 
 
میهمانان دانشجویان خردسالان   فارسی العربیة English
كليه حقوق اين سايت مربوط به مؤسسه ثامن الائمه(ع) ميباشد